Trening oddechowy

Czy można źle oddychać? Niestety tak! Dysfunkcje czynności oddychania są dziś bardzo powszechne. Oddychanie to czynność metaboliczna, tak jak np. trawienie. Wszyscy wiedzą, że można mieć problemy z trawieniem, ale wiedza o oddychaniu nie jest powszechna.

Analogii z trawieniem jest więcej: dla większości osób jest oczywiste, że przejadanie się jest szkodliwe. Organizm dostaje więcej niż jest w stanie wykorzystać, staje się przemęczony nadmiarem i zaczyna chorować. Z oddychaniem jest bardzo podobnie. Najczęstszą dysfunkcją czynności oddychania jest oddychanie zbyt dużymi ilościami powietrza – oddech przyspieszony, głośny, chrapanie (to czerwona flaga!), częste wzdychanie, ziewanie, oddychanie przez usta zamiast przez nos. Mimowolne zatrzymywanie oddechu też jest wbrew pozorom efektem nadmiernego oddychania. Takie chwile, gdy łapiesz się na tym, że nie oddychasz, są najczęściej poprzedzone przyspieszonym oddechem i mózg chwilowo przestaje wysyłać sygnał do oddychania, żeby wyrównać poziomy tlenu i dwutlenku węgla.

Jak wygląda terapia oddechu i trening oddechowy?

Opieram się na metodzie Butejki, a także wiedzy na temat powiązań oddechu z emocjami i dobrostanem psychicznym. Nie jest to obserwacja oddechu ani ćwiczenia relaksacyjne, kojarzone z mindfulness czy medytacji, ale bardzo konkretne narzędzia oddechowe. Można je stosować ratunkowo w sytuacjach, gdy poziom stresu wymyka się spod kontroli, ale przede wszystkim uczymy się praktyk, które można wdrożyć do swojej codzienności, żeby trwale przeorganizować ośrodek oddechowy w mózgu, a tak naprawdę pozwolić wrócić mu do ewolucyjnie i genetycznie zaprogramowanych norm. Wykonujemy ćwiczenia oddechowe statyczne i w ruchu. Trwale odbudowujemy prawidłowy oddech w dzień i w nocy i podczas aktywności fizycznej. Przywracamy do normy biochemię oddechu, czyli ilość i tempo wdychanego i wydychanego powietrza, a także biomechanikę, czyli oddech przeponowy.

Prawidłowe oddychanie oznacza lepsze samopoczucie, wyższy poziom energii, podniesienie odporności, zarówno tej na bakterie i wirusy, jak i psychicznej, bo oddech to brama do układu nerwowego.

Poprawa czynności oddychania to także poprawa postawy ciała i wyglądu twarzy. Poprawa trawienia (bo ruchy przepony wspierają pracę układu trawiennego) oraz jakości snu.

Funkcjonalny oddech wspiera również wyższe czynności psychiczne, takie jak zdolność do skupienia uwagi i pamięć i przynosi spokój.

Prawidłowy oddech wydłuża życie.

Spektrum zastosowań jest tak szerokie, bo trudno znaleźć czynności organizmu, na które oddech nie miałby wpływu. Dotlenienie dotyczy każdej komórki ciała, jest podstawową funkcją organizmu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się bardziej szczegółowo, jak wygląda prawidłowy, zdrowy oddech, zajrzyj do zakładki BLOG lub na mojego Facebooka i Instagrama.

Kto potrzebuje terapii oddychania?

Warto rozważyć terapię oddychania, jeśli cierpisz na którąś z poniższych chorób lub obserwujesz u siebie wymienione objawy:

E

częste oddychanie ustami i przytkany nos

E

częste ziewanie i wzdychanie

E

uczucie ciężkości w klatce piersiowej

E

niemożność wzięcia satysfakcjonującego wdechu

E

zaburzenia snu (trudności z zasypianiem i/lub wielokrotne budzenie się w nocy)

E

bezdech senny

E

budzenie się z wysuszonymi ustami

E

zaburzenia lękowe

E

ptsd, trauma, depresja

E

chrapanie

E

zadyszka podczas wysiłku fizycznego

E

ADHD i inne trudności z uwagą i koncentracją

E

nadwaga

E

astma

E

obturacyjna choroba płuc

E

nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka (język powinien przez większość dnia przylegać do podniebienia)

E

nieprawidłowe połykanie

E

zwężone łuki zębowe – przed leczeniem ortodontycznym

E

jąkanie się i zespół Touretta (są to bardzo złożone trudności, a zaburzony oddech stanowi jeden z elementów układanki)

Adres

ul. Hoża 6/1
54-059 Wrocław

Telefon

500521901

E-mail

k.stepnowska@gmail.com

Facebook

Funkcjonalna Terapia Oddychania Ocean Powietrza

Instagram

@terapia_i_trening_oddechowy

Wyślij wiadomość

Zaznacz, zanim wyślesz wiadomość.